Postarzanie drewna przez szczotkowanie

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy coraz częściej wybierają styl rustykalny jako motyw przewodni aranżacji wnętrz w swoich domach. 
Charakterystyczne dla rustykalnego klimatu nawiązywanie do sielskiej stylistyki wiejskich chat następuje m.in. poprzez wykorzystanie drewna. Im bardziej surowo i leciwie wyglądającego, tym lepiej.
Efekt uwydatnienia rysunku powstaje w wyniku procesu, jakim jest postarzanie drewna poprzez szczotkowanie.

Jak postarzyć drewno?

Istnieją różne metody postarzania drewna, m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. W Tartaku Bysina oferujemy natomiast mechaniczne postarzanie drewna, bez konieczności użycia jakichkolwiek substancji chemicznych.

Postarzanie drewna: na czym polega szczotkowanie?

Za pomocą maszyny wyposażonej w specjalne szczotki, uzyskujemy trójwymiarową powierzchnię pozbawioną miękkich części drewna, za to z wyrazistymi słojami, sękami i różnicami w zabarwieniu.
Postarzane drewno jest niejednolite w dotyku, a jednocześnie gładkie. Szczotkowanie inaczej nazywamy strukturyzacją drewna, gdyż jego efektem jest zaakcentowanie unikalnego charakteru i wydobycie każdego szczegółu jego naturalnego wyglądu. Rustykalne drewno jest więc przykładem na to, jak cechy, które zwyczajowo uchodzą za wady, stają się największym atutem.

Szczotkowanie drewna sosnowego i nie tylko

Do szczotkowania najlepiej nadaje się materiał o dobrze zaznaczonym rysunku drewna, czyli o zróżnicowanej twardości sezonowych przyrostów. Należą do nich głównie:
  • miękkie gatunki drewna: sosna, świerk, jodła;
  • twarde gatunki drewna: dąb i jesion.

Wykorzystanie postarzanego drewna

Szczotkowane deski najczęściej podlegają dalszej obróbce oraz impregnacji. Odpowiednio zabezpieczone, pokryte bejcą, lakierem lub woskiem, mogą być wykorzystywane np. do:
  • wykonania sufitów, paneli ściennych, podłóg i podbić,
  • tworzenia mebli i przedmiotów codziennego użytku w duchu eko i zero waste,
  • przygotowania dekoracji w stylu rustykalnym, np. ramek na zdjęcia, oryginalnych donic na kwiaty, niebanalnych lamp czy efektownych podstawek pod filiżanki.